French press: ako pripraviť dokonalú šálku kávy

French press: ako pripraviť dokonalú šálku kávy

Káva pripravená pomocou french pressu si po celom svete získala veľkú obľubu. Jediným jej dúškom hneď zistíte prečo. Má bohatú chuť a je bez horkosti.

French press je sám o seba finančne nenáročný „kávovar“. Z nejakého dôvodu si však mnohí myslia, že pripraviť si pomocou neho naozaj dobrú kávu je zložité. Prinášame vám návod, pomocou ktorého si dokážete kedykoľvek pripraviť dokonalú french press kávu.

 

ako pripravit french press kavu

 

Pomer kávy a vody

Množstvo vody a kávy je v prípade french pressu kritický okamih, ktorý zásadne rozhoduje o výsledku. Príliš veľká dávka kávy spôsobí nepríjemne silnú chuť, naopak jej nedostatočné množstvo sa prejaví v slabej a nevýraznej šálke.

Odporúčaný pomer kávy a vody je 1:15. To znamená, že ak používate french press v objeme jedného litra, budete potrebovať približne 65 gramov pomletej kávy.

Ak vám tento pomer nevyhovuje, jednoducho si ho prispôsobte podľa seba. Minimálne budete vedieť, čo je zlatá stredná cesta a kedykoľvek sa v tom stratíte, vráťte sa do odporúčaných hodnôt – 1:15.

Okrem úpravy dávky kávy si môžete výsledný nápoj zjemniť skrátením doby lúhovania. Rovnakým spôsobom postupujte v prípade, že zatúžite po silnejšej šálke kávy. Buď pridajte o jednu lyžičku kávy viac, alebo ju nechajte lúhovať o minútu dlhšie.

Hrúbka mletia kávových zŕn

Medzi milovníkmi french pressu sa veľa diskutuje o hrúbke mletia kávy. Mnohí odporúčajú hrubšie mletie, pričom podstatným detailom je používať čerstvo namletú kávu.

V týchto názoroch sa samozrejme ukrýva pravda. Je však možné doň nasypať aj kávu vhodnú pre automatické drippery. Čerstvo pomletá káva sa prirodzene vyznačuje väčšou chuťou.

V snahe predísť kalnému výsledku je dôležité vyhnúť sa veľmi jemnému mletiu, ktoré je vhodné na prípravu espressa.

Za predpokladu správne, resp. hrubšie namletej kávy ju lúhujte vo vode 6 až 8 minút. V prípade, že varíte z pomletých zŕn určených na prípravu prekvapkávanej kávy vám na to postačia 3 až 4 minúty.

V zásade platí jednoduché pravidlo – čím jemnejšie pomletá káva, tým menej času potrebujete na jej extrahovanie.

Teplota vody

Keďže je potrebné zohriať vodu ešte predtým, než ju nalejete do french pressu, jej teplota zohráva dôležitú rolu. Musíte zabezpečiť optimálnu teplotu vody, vďaka čomu sa správne extrahuje chuť kávy.

Tí, ktorí majú pocit, že ich výsledná šálka má slabú chuť robia pravdepodobne chybu v tom, že na jej prípravu používajú nedostatočne horúcu vodu.

Najlepší výsledok dosiahnete pri teplote vody 93,5°C. V prípade, že sa vám zdá meranie teploty teplomerom otravné, jednoducho nechajte vodu zovrieť a následne ju odstavte zo sporáka. Po uplynutí 30 sekúnd dosiahnete požadovanú teplotu vody a po jej naliatí môžete začať s extrakciou. 

Veríme, že sme vám objasnili zásadné veci ohľadom prípravy kávy pomocou french pressu a nabudúce vám držíme palce!