Všetko, čo potrebujete vedieť o Peaberry kávových zrnách

Všetko, čo potrebujete vedieť o Peaberry kávových zrnách

Ak ste už niekedy pátrali na internete po rôznych druhoch kávových zŕn, určite ste natrafili na pojem „peaberry“, ktorý sa v posledných rokoch dožaduje stále väčšej pozornosti. Pokúsime sa zodpovedať niektoré otázky ohľadom tohto fenoménu, ktoré vám pravdepodobne bežia po rozume.

 

Čo je peaberry?

Káva, ak ste to doposiaľ nevedeli, je ovocie. Rovnako ako všetky druhy ovocia, aj takú kávu chráni dužina, v ktorej sa ukrývajú dve semená. Tieto semená sú stlačené v šupke, vďaka čomu si zachovávajú vnútornú stranu plochú.

peaberry kava  caracol

Kávové zrno peaberry je výsledkom genetickej mutácie, vďaka ktorej sa v kávovej čerešni nachádza iba jedno semeno. Vzhľadom na to, že je jedno, nemá jednu stranu plochú, ale jeho tvar skôr pripomína bobuľu. 

Dodnes nepoznáme príčinu tejto mutácie. Vieme však, že peaberry zrná predstavujú menej než 15% celosvetovej produkcie kávy.

Odkiaľ pochádza?

Každá kávová čerešňa má potenciál, aby v nej vyrástlo peaberry semeno. Zvyčajne sa objavujú počas procesu spracovania a triedenia.

Krajiny s významným podielom kávového priemyslu sa zameriavajú na ich produkciu. Sú nimi predovšetkým Tanzánia, Keňa a Brazília.

Domnievame sa, že jednotlivé krajiny nemajú vyššiu šancu na produkciu týchto zŕn. Jednoducho majú lepšie mechanizmy na oddelenie bežných semien od tých zmutovaných.

Ako sa vlastne tieto semená triedia? Predsa ručne. Aj vďaka tejto skutočnosti sa peaberry zvyknú označovať ako prémiové zrná.

Praženie

Akonáhle je káva roztriedená a spracovaná, následné zaobchádzanie s ňou je rovnaké, ako pri ostatných, bežných kávových semenách. Aj tu najprv prebieha testovacie praženie, na základe ktorého sa určí nasledujúci optimálny postup. Vďaka nemu je možné dosiahnuť tie najlepšie výsledky. 

Káva peaberry ponúka v konečnom dôsledku oveľa silnejšiu chuť a výraznejšiu sladkosť. Výsada dobrého pražiara je poznať vlastnosti zŕn, ktoré praží a prispôsobiť im samotný proces v snahe získať čo najlepšie výsledky.

 

kava peaberry

 

Prečo je peaberry káva drahšia?

Existuje niekoľko dôvodov, vďaka ktorým sú tieto zrná označené ako prémiové a tým pádom aj drahšie:

  • V prípade peaberry ide o prirodzenú genetickú mutáciu, ktorá sa vyskytuje v 5-15% prípadoch.
  • Kávové semená peaberry sa triedia ručne, čo vyžaduje prácu navyše.
  • Tieto kávové zrná sú špecifické svojou výnimočnou a obohatenou chuťou, o ktorú sa nemusia „deliť“ s druhým semenom v rámci jednej kávovej čerešne.

Je peaberry káva lepšia ako tá nemutovaná?

Na túto otázku sa žiaľ objektívne odpovedať nedá. Spolu s ňou sa totiž vynárajú aj ďalšie. Ste ochotní zaplatiť za kávu vyššiu cenu? Máte záujem o kvalitnejší produkt? Lepšiu chuť? 

Peaberry je lepšia? Argumenty pre

Niektorí ľudia sú myšlienkou peaberry doslova nadšení a v žiadnom prípade o nej nebudú hovoriť v zlom svetle. Tvrdia, že tieto zrná sú omnoho chutnejšie ako tie nemutované. Veď predsa rástli v jednej čerešni samé, musia mať väčšiu silu a lepšiu chuť, keď dostávali v podstate dvojnásobné množstvo živín.

Ďalším takýmto argumentom je väčšia sladkosť kávy. Niektorí odborníci skutočne priznávajú, že peaberry zrná chutia sladšie. Žiaľ, nemožno presne definovať, kedy a za akých okolností dochádza k tomuto javu. Nemožno s určitosťou tvrdiť, že všetky peaberry zrná sú sladšie. Každopádne nevieme, či títo ľudia majú pravdu. Môžu, aj nemusia.

Argumenty proti: peaberry je len káva 

Ľudia niekedy zvyknú pripisovať istým javom príliš veľkú pozornosť a výnimočnosť. Či to v prípade peaberry nie je na škodu s istotou povedať nevieme. Je táto káva skutočne natoľko odlišná, alebo jej len pridávame vynikajúce vlastnosti na základe toho, že je iná ako ostatné zrná?

Najjednoduchší spôsob, ako objektívne zhodnotiť či je, alebo nie je takáto káva naozaj lepšia, spočíva v ignorovaní faktu, že pijeme peaberry kávu. Treba si ju jednoducho vychutnať a relevantne zhodnotiť výsledný zážitok.

Peaberry káva sa neúprosne predáva ako „superior“ alebo exotická. Na základe väčšiny skúseností, ktoré majú ľudia s týmito zrnami, je ich ohurovanie viac marketingom a menej pravdou.

Chuť: naša osobná skúsenosť

Osobne máme tendenciu veriť, že peaberry káva sa v skutočnosti od tej bežnej o toľko nelíši. Podľa nás je nezmysel kupovať balík takejto kávy za prémiovú, takmer dvojnásobnú cenu. Prečo? Pretože aj v normálnom balení kávy natrafíte na tieto „superior“ guľaté zrnká. 

Ale čo chuť? Priznávame, kávové zrná peaberry chutia skutočne sladšie. Podotýkame však, že nikdy sme nezaznamenali výrazné chuťové rozdiely medzi peaberry kávou a tou nemutovanou v rámci toho istého regiónu. Vysvetľujeme si to tiež prirodzenou prítomnosťou peaberry zŕn napr. vo vreckách 100% arabiky. 

Ako pre mnohých, aj pre nás ostáva peaberry nevyriešenou záhadou. Nevidíme však reálny dôvod na to kupovať si výlučne zrná peaberry a platiť za ne dvojnásobok ceny v porovnaní s nemutovanými, bežne dostupnými kávovými zrnami. Rozhodnutie je však na vás a ako sa hovorí „kto neskúsi, nevie“.