Ktoré krajiny patria medzi najväčších kávičkárov na svete?

Ktoré krajiny patria medzi najväčších kávičkárov na svete?

Zdá sa, že najväčšími konzumentmi kávy na svete sú európske severské krajiny, a teda tie najvzdialenejšie miesta od rovníka alebo miest, kde sa káva pestuje.

Pravdepodobne je to spôsobené chladnejším podnebím alebo vyššou životnou úrovňou. Rovnako je preukázané, že tieto krajiny sú ochotné minúť najviac peňazí za tie najlepšie zrná prémiovej kvality.

spotreba kavy slovensko 

(Nekompletný) zoznam jednotlivých krajín sveta podľa množstva vypitých šálok denne pripadajúce na jedného obyvateľa. Zdroj: Statista

Určite vás prekvapí, na akej priečke sa spomedzi týchto krajín umiestnilo Slovensko. Podľa mnohých štatistík Slovensko patrí medzi top 10 najväčších konzumentov kávy per capita.  

Podľa nedávnej štúdie od Euromonitor International je Slovensko na 6. mieste, hneď za severskými krajinami a Nemeckom. Bohužial, takmer polovica u nás vypitej kávy je káva instantná.

 Ak sa pozriete na koniec zoznamu, uvidíte tam viaceré krajiny produkujúce najväčšie množstvá kávy ako Ekvádor, Vietnam, Keňa či Mexiko. Tie sú prevažne zamerané na vývoz tejto komodity oproti jej spotrebe.

producenti kavy

Najväčší producenti kávy na svete. Zdroj: Statista

Mnoho farmárov totiž tvrdí, že nemajú vo zvyku piť tak veľa kávy a keď aj, tak nie tú prémiovú, ktorú pestujú. Tú radšej predajú a sami pijú lacnejšiu, menej kvalitnú kávu. Je vskutku zaujímavé, že krajiny, ktoré jej majú tak veľa sa vôbec neradia medzi tie s najväčšou spotrebou.