kava mexiko zrno

Káva mesiaca: Predstavujeme vám kávu z Mexika

Všetci dobre vieme, čím je Mexiko známe. Či už ide o plážové rezorty ako Kankún či svetoznámy festival “Deň mŕtvych”. Každý pozná mexickú kultúru jedál a nápojov, ako sú napríklad taco, tortilla, burrito a tequila. Aj to, že Mexiko je kolískou čokolády, mayských chrámov, cenotov či mariačiov. V neposlednom rade je známe aj svojimi drogovými kartelmi.

Čo však málokto vie je to, že Mexiko produkuje úžasnú kávu a jeho kávová kultúra a história sa nemajú za čo hanbiť.

 

mexiko kava mariaci

Mexický hudobníci tradičnej "Mariachi" hudby

Kávu doviezli španielski kolonizátori do Mexika až koncom 17. storočia z Kuby a Dominikánskej republiky. V tom čase bolo Mexiko priekopníkom vo vývoze zlata a striebra. Skutočný obchod s kávou sa rozbehol až v 60. rokoch 20. storočia.

Mexiko získalo nezávislosť a vďaka zavedeniu registrácie pôdy mexickou vládou sa bohatí Európania dostali legálnou cestou k mexickým investíciám. Prevažne šlo o Talianov a Nemcov, ktorí oficiálne odkúpili pozemky a založili veľké kávové plantáže na odľahlých južných regiónoch Mexika.

Na týchto pozemkoch žili drobní farmári, ktorí nemali svoju zem v osobnom vlastníctve. Európania nakoniec týchto nešťastných farmárov "zamestnali" na farmách, ktoré im pôvodne patrili.

To všetko sa zmenilo v roku 1914, kedy boli prijaté nové pracovné zákony. Mexická vláda sa rozhodla zreformovať poľnohospodárstvo a následne oslobodila všetkých spomínaných nevoľníkov podľa zákona Ley De Obreros.

Títo farmári sa takto konečne dočkali oficiálneho vlastníctva pôdy a vďaka svojim vedomostiam a schopnostiam sa začiatkom 20. storočia sami pričinili o rast kávového priemyslu. 

V rokoch 1973 až 1990 došlo k ďalšiemu výraznému nárastu produkcie kávy - v niektorých regiónoch až o 900%. Následné zastavenie dotácií pre INMECAFE (Národný mexický inštitút kávy) v šak spôsobilo takmer úplné ukončenie produkcie Mexickej kávovej mašinérie. 

Vďaka tomuto kolapsu začali vznikať malé kooperácie farmárov, ktoré časom úplne nahradili funkciu INMECAFE a sami začali regulovať kávový priemysel bez zásahov štátu.

 

mexiko den mrtvych

Svetoznámy festival “Deň mŕtvych”.

Súčasnosť

Väčšina mexickej kávy sa pestuje pozdĺž južnej hranice, kde pohoria a džungle poskytujú ideálne podmienky a nadmorskú výšku pre rast dokonalých zŕn. Medzi tieto regióny patria hlavne Chiapas, Oaxaca a Veracruz.

Prevažnú väčšinu malých fariem riadia pôvodní obyvatelia, ktorí už po celé generácie pestujú kávu v súlade s organickým farmárčením. Práve preto je Mexiko dnes uznávaným vývozcom certifikovanej organickej kávy.

V súčasnosti je Mexiko 10. najväčším producentom kávy na svete a patrí mu prvenstvo v produkcii certifikovanej organickej kávy a kávy „fair trade“. Táto krajina sa stala príkladom pre celý svet v tom, ako dokážu inovácie a kvalifikované poľnohospodárstvo oživiť stále bojujúci kávový priemysel.

 

kava oaxaca mexiko

Oaxaca, jeden z troch hlavných kávových regiónov

 

Ako chutí Mexická káva?

Kvalitná Mexická káva je ako dobré biele víno: suchá s delikátnym telom, jemne sladká a ovocná.

Stredne kvalitná káva sa spája so stredným telom, jemnou sladkosťou a zemitou, štipľavou príchuťou. Táto kombinácia je ideálna pre kávové blendy.

V konečnom dôsledku ale nezáleží na tom, či mexickú kávu vnímate ako ingredienciu na blend alebo ako single origin. Jedna vec je istá, mexická káva je nesmierne chutná.

Mexické kávové zrná sú klasifikované podľa nadmorskej výšky. Vo väčšine prípadov sa mexická káva zvykne pražiť na tmavý stupeň.

Káva v Mexiku sa aj v dnešných dňoch pestuje prevažne v južných častiach krajiny, kde pohoria a džungle dávajú kávovým rastlinám potrebné živiny a nadmorskú výšku.

Zaujímavé je, že aj napriek tesnej blízkosti spojených štátov, drvivá väčšina najlepších mexických kávových zŕn sa vyváža do Európy, predovšetkým do Nemecka, s ktorým majú mnohé farmy uzatvorené dohody po celé desaťročia.

 

Mexická káva v skratke

  •   Chuť: jemná, sladká, kyslá, pikantná, zemitá, 
  •   Aróma: orechy, čokoláda, korenie
  •   Spracovanie: mokré/premývané
  •   Významné regióny: Chiapas, Oaxaca, Pluma či Veracruz
  •   Zber: November až Marec

 

Pripravte si šálku mexickej kávy a vydajte sa s nami na dobrodružnú cestu plnú mystérií a zaujímavostí, o akých sa vám ani nesnívalo :)