Predstavujeme vám novú kávu z Nikaraguy

Predstavujeme vám novú kávu z Nikaraguy

Mesto Granada v Nikarague

 

Naša Nikaragua pochádza z dažďového pralesa v hornatej severo-západnej časti Nikaraguy. Keďže je pestovaná vo vyšších nadmorských výškach, ma hlbšie korene a zrno sa rozvíja dlhšie. To znamená, že káva naberá viac živín a minerálov výsledkom čoho je výraznejšia a intenzívnejšia chuť.

Káva sa v Nikarague pestuje tradičným spôsobom, v dôsledku nedostatku infraštruktúry, a preto sa jedna o kávu, ktorá je prakticky organická.

Nikaragujská káva sa takisto radí vysoko medzi najlepšie arabiky sveta.  Je to lahodná káva s chuťou čokoládového sirupu a miernou ovocnou kyslosťou. Vyznačuje sa tónmi pomarančovej kôry, mandlí a pápaje.

V poslednej dobe Nikaragua vyvinula množstvo vysoko hodnotených káv. Najlepšie kávy z tejto stredoamerickej krajiny s najlepším hodnotením zvyčajne vykazujú tóny čokolády (tmavé, takmer podobné kakau) a ovocia, ako sú jablká a bobule. 

 

Foto: Plantáže v Nikarague

 

Nikaragua je v porovnaní so susednými stredoamerickými krajinami na scéne pestovania kávy celkom nová. Káva Arabica sa tu predstavila v roku 1800 a za posledných niekoľko storočí mala dosť ťažký začiatok.

Vďaka hurikánom a zemetraseniam, ktoré spôsobili politické nepokoje a problémy s vývozom (najmä v dôsledku studenej vojny), sa priemysel kávy potýkal s ťažkosťami.

Najlepšie zrno sa pestuje v oblasti Jinotega, ktorý je zároveň aj najväčší pestovateľský región v Nikarague. Káva, ktorá sa tu pestuje je prevažne odrody Bourbon a vyznačuje sa dobre zaoblenými sladkými príchuťami s hlbokou komplexnosťou. Tiež sa dajú detekovať ovocné tóny, pretože veľa kávových plantáží pestuje zrno v tieni priamo pod listami manga a banánovníkov.

Naša Nikaragua je UTZ certifikovaná (súčasť Rainforrest Alliance), čo znamená že farmári ju pestujú udržateľným spôsobom, v harmónii s okolitou prírodou a dažďovým pralesom.