Predstavujeme vám bezkofeinovú kávu z Peru

Predstavujeme vám bezkofeinovú kávu z Peru

Mesto Inkov, Machu Picchu, Peru

 

Táto organická bezkofeínová káva je vysoko cenená a pochádza z oblasti Chanchamayo v severnej vysočine Peru.

Pestuje sa pomocou postupov šetrných k životnému prostrediu bez pesticídov a hnojív. Kávovníky sa pestujú v tieni pôvodných stromových baldachýnov v regióne, ktoré pomáhajú produkovať komplexné a husté bobule.

Zrno sa vyberá ručne a ošetruje sa pomocou švajčiarskej vodnej metódy, ktorá spočíva v oplachovaní a umývaní zrna na odstránenie kofeínu namiesto použitia umelých zlúčenín a chemikálií.

Je to vynikajúca, bohatá káva s nádychom pikantnej kyseliny. Má stredné telo a jemnú kyslosť s tónmi lieskových orechov a pomarančovej kôry.

 

Hnedá Lama, Peru

 

Čo je to bezkofeínová káva?

Bezkofeínová káva je v podstate normálna káva, ktorá však prechádza procesom, počas ktorého stratí väčšinu kofeínu. Až 97% kofeínu z kávových bôbov býva odstránených.

Aj keď teda názov hovorí o tom, že je káva bez kofeínu, je dôležité si zapamätať, že jeho malé množstvo je v takejto káve stále obsiahnuté – je to však oveľa menej, ako v klasickej kofeínovej káve.

Konečným výsledkom je šálka lahodného nápoja, ktorá je chutná rovnako, ako normálna káva, no neposkytne „nakopnutie“. Na druhej strane sa netreba obávať vedľajších účinkov kofeínu a jeho nadmernej konzumácie.

Existuje niekoľko druhov procesov výroby bezkofeínovej kávy, všetky sú však veľmi podobné. Vo všeobecnosti sa kávové zrná zmyjú roztokom, ktorý je zvyčajne vyrobený z vody, organických roztokov alebo oxidu uhličitého.

Táto zmes pomaly odstraňuje kofeín z bôbov. Dôležité je to, aby sa proces uskutočnil na úplnom začiatku, ešte pred pražením či mletím kávových zŕn.

Káva bez kofeínu je ideálna najmä pre tehotné ženy alebo ľudí, ktorí majú potrebu kontroly vysokého krvného tlaku alebo hladiny cukru v krvi.