V posledných rokoch sa Honduras ukázal ako jeden z najvýznamnejších pestovateľských oblasti kávy. V roku 2011 prekonal Guatemalu a stal sa najväčším producentom kávy v Strednej Amerike. Kávový svet si nemohol nevšimnúť vynikajúcu kvalitu miestnej kávy.
Na rozdiel od okolitých krajín kávová história v Hondurase nebola zasiahnutá následkami kolonizácie.
Keďže väčšina kávy vypestovanej v Hondurase bola až do konca 20. storočia určená na miestnu spotrebu, jeho obyvateľov nezotročovali na kávových plantážach kvôli exportu, na ktorý bola v tom čase sústredená veľká pozornosť.
Jednoducho povedané, Honduras bol v tomto smere nezaujímavou krajinou, keďže sa káva v ňom vypestovaná nikam nevyvážala.
Vďaka neskoršiemu pokroku v miestnej infraštruktúre a lacnej pracovnej sile sa Honduras javil ako rozumná investícia.
Kávový priemysel sa v krajine rozvinul takým prevratným tempom, že za niekoľko desaťročí sa stal vývozcom číslo 1 v rámci celej Strednej Ameriky.
Ak vezmeme do úvahy fakt, že v danom pásme zápasil s ďalšími kávovými veľkomocami ako Salvádor, Panama či Guatemala, je v skutku obdivuhodné, čo Honduras dokázal.
Plaza de Copán Ruinas sa nachádza len kilometer od pozostatkov Májskej civilizácie v Hondurase. Káva v našej ponuke pochádza práve z tejto oblasti.
Vzťah medzi kávou a Hondurasom je už tak hlboko zakorenený, že je takmer nemožné hovoriť o jednom a pritom nespomenúť to druhé.
Dnes je totiž Honduras jedným z najväčších producentov kávy v Latinskej Amerike, čím sa stáva priamym konkurentom iným významným krajinám v kávovom svete ako Kostarike či Kolumbii.
A ak to doposiaľ nebolo zrejmé, takáto ohromná cesta k úspechu sa samozrejme nezaobišla bez kameňov úrazu.
Prvá zmienka o prítomnosti kávy na Hondurase je z 12. septembra 1799. Záznamy z prístavu prezrádzajú, že v tento deň dorazili do krajiny 3 sudy kávy z Havany na Kube.
O takmer storočie neskôr v roku 1894 nebola produkcia kávy v krajine taká masívna. Vyžadovalo si to väčšiu investíciu s neistou návratnosťou v najbližších rokoch, na ktorú mnohí malí farmári neboli schopní čakať. Napriek tomu sa korene dnes najväčšieho priemyslu v krajine začali postupne úspešne rozširovať.
V roku 1949 prevzal krajinu do vlastných rúk nový líder a okamžite začal s investovaním do budovania lepšej infraštruktúry a zvyšovania exportu vypestovanej kávy.
Chápal, že nedostatok ciest v minulosti sťažovalo vtedy neefektívny vývoz kávy a že vybudovaním nových ciest zaručí prístup na trhy ostatných ekonomík.
Rok 1998 si mnohí zapamätajú podľa hrozivého hurikánu Mitch, ktorý bol ničivou búrkou v mnohých smeroch. Okrem iného zasiahol a zničil takmer pätinu vtedajšej kávovej úrody v Hondurase a spôsobil obrovské škody na niekoľko rokov.
Po neustálom niekoľkoročnom snažení sa krajina v roku 2012 dočkala oficiálnej pozvánky od Specialty Coffee Association of America ako nominanta na producenta roka, čím sa oficiálne zaradila medzi elitných producentov kávy na svete.
Urobme si rýchly výlet do každého zo šiestich hlavných oblastí pestovania kávy v Hondurase, aby sme lepšie pochopili, čím je každý z nich jedinečný.
Copán: Nachádza sa na západnej strane krajiny, nadmorská výška je okolo 1 – 1,5 km (približne 0,6 až 0,9 míle). Káva z tohto regiónu má v sebe istú sladkosť s nádychom čokolády a karamelu. Nechýbajú ani citrusové tóny, ktoré si môžete vychutnať.
Copán. Honduras, ktorý máme v limitovanej ponuke pochádza práve z tejto oblasti.
Agalta: Tento región sa nachádza na juhovýchode. Podnebie je tu vlhkejšie a teplejšie, s nadmorskou výškou približne 1,1 – 1,4 km. Chute sú ovocné, ale stále majú výraznú čokoládovú vôňu a sladkosť.
El Paraiso: Kávovníky z El Paraiso sa nachádzajú v južnej oblasti a pestujú sa v nadmorskej výške 1,4 km. Tento región nedávno získal niekoľko ocenení. Káva z tohto regiónu má sladké tóny zeleného jablka, broskýň, čučoriedok a jemného jazmínu.
Montecillos: Táto oblasť dosahuje nadmorskú výšku až 1,6 km. Chladné noci údajne pomáhajú čerešniam dozrieť menej rýchlo, čo zvýrazňuje chuťový profil. Kávy z tohto juhozápadného regiónu sú celkom dobre hodnotené. Chuťové profily zahŕňajú množstvo ovocia spolu so sladkosťou typickou pre Honduras.
Opalaca: Nadmorská výška tu dosahuje vrchol okolo 1,5 km nad morom. Tento región sa nachádza pozdĺž východne od Copánu a je známy tým, že má niektoré z najkomplexnejších chutí, s ktorými sa v Hondurase stretnete.
Comayagua: Táto centrálna oblasť má nadmorskú výšku 1 – 1,5 km. Ľahká kyslosť, sladkosť, citrusy, to všetko sú príchute, ktoré môžete očakávať.