Čo je to macchiato?

Čo je to macchiato?

Pre mnohých ľudí dokáže byť naozaj ťažké zorientovať sa v súčasnej ponuke kávových nápojov vo svete. Počnúc espressom si káva prešla mnohými podobami. Jednou z nich je aj espresso macchiato. 

Príbeh o jeho pôvode

Macchiato, resp. espresso macchiato vzniklo s cieľom vymyslieť kávu, ktorú by bolo možné piť popoludní. Napríklad také cappuccino bolo určené piť výlučne v ranných hodinách. 

Tento nápoj predstavuje perfektnú strednú cestu medzi espressom a cappuccinom. Macchiato nie je také silné ako espresso, ale je silnejšie ako cappuccino. 

kava machiato, latte machiato

Espresso/caffe macchiato a latte macchiato

Čo sa skrýva v názve

Výraz macchiato, podobne ako väčšina terminológií v súvislosti s espressom je ako inak, taliansky. Toto slovo sa prekladá ako „označený“ alebo „zafarbený“.

Dve najznámejšie macchiato variácie, ktorými sú espresso macchiato a latte macchiato predstavujú „zafarbenie“ jedného prvku z kombinácie mlieko + espresso tým druhým.

Znamená to, že nápoj sa skladá hlavne z jedného prvku, do ktorého je v malom množstve pridaný druhý prvok a zároveň nie príliš veľa nejakého ďalšieho prvku.  

Espresso macchiato

V Taliansku jednoducho nazývané ako caffé macchiato je originálnou podobou tohto nápoja. Mlieko je v tomto prípade len akousi kvapkou v espresse.

Zmyslom tohto nápoja je utlmiť chuť espressa pridaním malého množstva mlieka. V porovnaní s inými nápojmi na báze espressa, macchiato sa síce prikláňa espressu s mliekom, avšak je tiež espressu najviac vzdialené.

Jeho príprava spočíva v extrakcii espressa do sklenenej alebo keramickej demitasse šálky, do ktorého sa následne naleje jedna až dve čajové lyžičky napeneného mlieka.

Latte macchiato

Latte macchiato sa pripravuje opačným spôsobom, kedy je mlieko zafarbené espressom. 

Od latte sa líši v tom, že obsahuje viac mlieka a menej espressa. V porovnaní s espresso macchiatom kladie dôraz na mlieko, nie espresso. Jednotlivé zložky sú jasne definované vo vrstvách.

Servíruje sa do približne 350ml skleneného pohára s cieľom vidieť to vrstvenie. Do 1/3 až ½ predhriateho pohára sa naleje napenené mlieko. Hlavnú úlohu zohráva rýchlosť, akou sa vylieva espresso do mlieka. To sa totiž musí naliať na mlieko veľmi pomaly. 

S cieľom spomaliť liatie zvyknú niektorí baristi použiť zadnú stranu lyžice. Väčšina z nich však iba naleje espresso do stredu, čím sa v mlieku vytvorí zreteľná škvrna.

Ak je espresso naliate správne, musí byť vidno hranice oddeľujúce naparené mlieko v dolnej časti, espresso v strede a mliečnu penu navrchu pohára.  

 

espresso macchiato, latte macchiato, cappuccino

Kedy si objednať espresso macchiato

Espresso macchiato je káva so silnou a bohatou chuťou. Siahnite po ňom v prípade, že je pre vás cappuccino príliš mliečne. Je ideálne pre ľudí, ktorí preferujú výraznú chuť espressa, avšak netúžia po veľmi silnej káve. 

Myslite na to, že ide o nápoj v malom množstve. Môžete si tiež požiadať dvojnásobnú dávku espressa, no ak chcete väčší objem a ste ochotní urobiť kompromis, rozhodnite sa pre cappuccino.

Kedy si objednať latte macchiato

Latte macchiato je ideálna káva pre milovníkov mliečnej kávy. Má v sebe len malý náznak espressa a jeho chuť je vplyvom napeneného mlieka veľmi hladká. V prípade, že cítite potrebu dodatočného ochucovania, vyskúšajte rôzne príchute sirupov, ktoré dokonale ladia s mliekom a espressom. 

Ako si správne objednať macchiato 

Spôsob, akým si objednávate jeden z týchto nápojov veľmi závisí od miesta, kde sa nachádzate. Ak ste navštívili jednu zo špičkových kaviarní, stačí si popýtať „macchiato“ a takmer určite dostanete espresso macchiato. Naopak, v bežných obchodných reťazcoch vám pravdepodobne pripravia latte macchiato. 

Macchiato sa častokrát neobjavuje v nápojových lístkoch kaviarní. Bez ohľadu na to, v renomovaných kaviarňach by mali presne vedieť, čo od nich žiadate. Ak nie, stačí bližšie špecifikovať, o aké macchiato máte záujem.

Milovníci kávy, dôverujte nám. Tento nápoj vás nesklame.