Predstavujeme Kongo: limitovaná novinka

Predstavujeme Kongo: limitovaná novinka

Kongo, krajina zahalená neznámom a pomerne často zmietaná nepokojmi je pravdepodobne jedna z posledných menej prebádaných kávových rajov.

Predajcovia a producenti kávy sa tam v posledných rokoch snažia dostať ku zdroju, pretože dopyt po káve Kongo Kivu je potenciálne obrovský, no častokrát čelia veľkým rizikám.   

Džungľou pokrytá krajina bohatá na kávovníky je domovom mnohých militantných skupín zapletených v neustálych konfliktoch.

Od roku 1996 bolo Kongo zmietané v piatich vážnych konfliktoch. Štyri z nich sa dajú považovať za občianske vojny. Tieto neustále komplikácie spôsobujú v krajine to, že jej arabika sa objavuje na trhu veľmi sporadicky a zriedkavo.

farma kongo arabica kava

Farma v Kongu

Predajcovia kávy, ktorí sa snažia kupovať kávu v Kongu čelia mnohým nástrahám ako napríklad vyhrážaniu zabitím, únosmi a vydieraním. Úradníci často vymýšľajú nové dane alebo falšujú dokumenty aby tak vymáhali viac peňazí. Pominulé roky bolo viac ako 150 cudzincov, väčšinou pracujúcich pre humanitárne organizácie, unesených a zadržaných pre výkupné.

Demokratická Republika Kongo je všeobecne považovaná za najbohatšiu krajinu sveta kvôli jej nerastným zdrojom. Hodnota nerastného bohatstva sa odhaduje na viac ako 24 triliónov amerických dolárov.

A ak toho nie je dosť, v Kongu sa nachádza druhý najväčší dažďový prales na svete. Táto krajina má bezpochyby potenciál stať sa rajom na zemi, no naplnenie tohto sna vyzerá byť na teraz v nedohľadne. Kongo, v tomto momente ostáva jednou z najchudobnejších krajín sveta.

Naša Kongo Kivu má nádhernú, jemne štipľavú arómu. Je v nej cítiť kakao a ovocnú príchuť. Pražíme ju na full city, aby tak vynikla jej bohatá chuť.

Kongo sa všeobecne považuje za veľmi kvalitnú arabiku, avšak nie je vždy dostupná. Pre mnohých predajcov je to veľmi frustrujúce, no zároveň možno aj práve to z nej robí veľmi unikátnu kávu.

V každom prípade, verdikt necháme na Vás :)