Predstavujeme vám africkú kávu z Tanzánie

Predstavujeme vám africkú kávu z Tanzánie

Tanzánia je známa hlavne vďaka oblasti Zanzibar a pohoriu Kilimanjaro, ktoré je najvyšším vrchom v celej Afrike. 

Je to práve oblasť Kilimanjaro kde rastie káva, ktorú mnohí považujú za jednu z najlepších a najunikátnejších káv na svete. 

 

Príroda v okolí pohoria Kilimanjaro

Káva sa do Tanzánie dostala v 16. storočí z Etiópie. No jej začiatky neboli také, aké by ste si predstavovali. Neslúžila na prípravu nápojov, ako ich poznáme dnes, no namiesto toho sa žuvala ako stimulant. 

Kmeň Haya dokonca začal používať kávové zrno ako peniaze. Pestovanie kávy znamenalo neuveriteľnú prestíž. 

Počas nemeckej kolonizácie sa káva pestovala ako platidlo v celom regióne a dokonca sa začal aj prvý export. 

Nemci oslabili kontrolu kmeňových vodcov nad pestovaním kávy, čím umožnili širšiu propagáciu kávových plantáží. Od roku 1905 do roku 1912 sa vývoz tanzánskej kávy zvýšil takmer trojnásobne. 

Avšak až po druhej svetovej vojne, keď Briti prevzali kontrolu nad regiónom zahŕňajúcim dnešnú Tanzániu sa káva stala jednými z hlavných priemyslov krajiny. 

 

Kilimanjaro, najvyššie pohorie v Afrike

Väčšina kávy sa pestuje na svahoch pohorí Kilimanjaro a Meru, neďaleko kenskej hranice a na južnej vysočine. Má najvyššie hodnotenie AA, po ktorej nasledujú A a B. 

Po získaní nezávislosti Tanzánie v roku 1961 si hlavný predstavitelia krajiny uvedomili profitabilitu vývozu kávy a zdvojnásobili tak silu svojej ekonomiky. V krajine však nastali komplikácie zapríčinené zlým vedením a destabilizovali tak trh s kávou. 

Na začiatku 90. rokov minulého storočia bol tento sektor sprivatizovaný. V súčasnosti však viac ako deväťdesiat percent kávy v Tanzánii pestujú drobné farmy. 


Ako chutí káva z Tanzánie?

Káva z krajiny vrchu Kilimanjaro má jasnú, ovocnú kyslosť, ostrú až takmer hlbokú a bohatú chuť. Táto jemná odroda Tanzánie má stredne silné až krémové telo. 

Vôňa kávy Tanzánia je charakteristická rustikálnymi tónmi a niekedy aj sladkosťou hnedého chleba. V dochuti je cítiť mierny náznak vychodo-africkej divočiny. 

Väčšina káv z Tanzánie, vrátane tejto má charakteristickú ostrosť a sviežosť, ktorá je typická pre kávu v Afrike a Arábii.  

Hladina kyslosti kávy Tanzánia je mierne utlmená v porovnaní s Kenskou kávou. Hoci ovocie a kyslosť sú podhodnotené, sú stále zreteľne citeľné.