Predstavujeme Vám kávu z Etiópie

Predstavujeme Vám kávu z Etiópie

Etiópia je všeobecne považovaná za kolísku kávy. Mnohí odborníci tvrdia, že Etiópia je jediným miestom na svete, kde káva rástla prirodzene. Ako vlastne káva ako taká vznikla?

Etiópia - Kolíska kávy

Legenda o Etiópskej káve

Hovorí sa, že Kaldi, pastier z Kaffi, pásol ovce na etiópskej vysočine neďaleko kláštora. Jedného dňa si všimol, že sa jeho ovce správajú neobvykle. Doslova skákali na zadných nohách a naháňali sa ako zmyslov zbavené. Kaldi dospel k názoru, že za to môže zhluk bobúľ, ktoré ovce pravdepodobne zjedli. Zvedavosť ho premohla a sám sa rozhodol skúsiť tieto záhadné červené bobule.

Rovnako ako jeho kozy, aj Kaldi sa cítil plný energie. Nabral tak za hrsť bobúľ a vybral sa do kláštora. Bol zvedavý, čo na to povedia mnísi.

V kláštore sa kávové bobule nestretli s otvorenou náručou. Niektorí mnísi vyhlasovali, že je to čertova robota a že bude lepšie, ak sa podobným veciam vyvarujú. Bobule teda vrhli do ohňa. Legenda však vraví, že vôňa bobúľ, ktoré sa pražili v ohni, bola nebeská. Mnísi tak rýchlo bobule z ohňa vytiahli. 

Po tomto zážitku netrvalo dlho, kým jeden z nich prišiel s nápadom bobule rozdrviť a zaliať horúcou vodou, aby sa tak aróma šírila po kláštore. A ako to v takýchto prípadoch často býva, vždy sa nájde jeden špekulant, ktorý sa toho napije. A bola káva! 

Podobne ako budhistický mnísi v Číne a Japonsku pili čaj, títo odvážlivci zistili, že káva má úžasné účinky. Pozdvihne ducha a dodá energiu.

Mnísi sa takto naučuli piť “nebeský mok”, vďaka ktorému boli schopní bdieť počas nočnej modlitby. 

Iná, menej známa legenda tvrdí, že kávu objavil veľmi pobožný moslim zvaný Sheikh Omar, ktorý žil samotársky život v Moche v Jemene.

Mnohé takéto príbehy o pôvode kávy sú apokryfné a tak jej skutočný pôvod zostáva tajomstvom.

 

 Každodenný rituál varenia kávy

História Etiópskej kávy

Ľudia sa zhodujú, že Kaldi žil okolo roku 850, čo potvrdzuje aj vedou podložená teória, že káva sa začala v Etiópii kultivovať okolo 9. storočia. Niektorí však tvrdia, že kultivácia kávy začala už okolo roku 575 v Jemene.

Aj keď legenda o Kaldim vraví, že káva bola objavená ako stimulant aj ako nápoj v rovnaký deň, je viac pravdepodobné, že kávové bobule sa ako stimulant žuvali po celé stáročia ešte predtým, ako z nich vôbec vznikol nápoj.

Niektorí historici tvrdia, že tento zvyk žuvania kávových bobulí priniesli z Kaffi do Harraru a Arábie Sudánsky otroci, ktorý žuvali kávove bobule s cieľom prežiť ťažké cesty moslimských otrokárov.

Sudánci sa tento zvyk naučili pravdepodobne od kmeňa Galla v Etiópii.

Postupne sa však káva v Etiópii stála nápojom a rozšírila sa do okolitých krajín. 

Okolo 13. storočia sa káva dostala do Islamského sveta, kde bola zbožňovaná pre svoje silné účinky. Kávu nechávali zovrieť, aby bola jej chuť bola ešte silnejšia a intenzívnejšia. Do dnešného dňa môžeme nájsť tradíciu varenia kávy v Etiópii, Turecku a veľkej časti stredozemia, kde tento nápoj nazývajú Etiópska káva, Turecká káva (turek), Grécka káva a mnohými podobnými názvami.

 

Takmer všetka práca, kultivácia a sušenie sa stále robia ručne

Etiópska káva

Ak sa rozhodnete hľadať najlepšiu kávu na svete, vyhnite sa Taliansku a zamierte rovno do Etiópie. Káva je bezpochyby srdcom etiópskej agrikultúry a ekonomiky. Táto krajina je totiž piaty najväčší producent kávy na svete.

V produkcii kávy sa za storočia nezmenilo absolútne nič. Takmer všetka práca, kultivácia a sušenie sa stále robia ručne.

Etiópia má ideálne podmienky na rast kávy a tak je možné ju pestovať bez toho, aby sa do nej čokoľvek pridávalo. 

Drvivá väčšina Etiópskych plantáži je certifikovaná Fair Trade Organic.

Táto africká krajina produkuje jednu z najlepších káv na trhu a jej zrná zbožňujú ľudia po celom svete.

Cenovo patrí etiópska káva medzi tie drahšie, ale stále je viac dostupná, ako napríklad taká Konas či Jamajská Blue Mountain.

 

Do dnešného dňa môžeme nájsť tradíciu varenia kávy v Etiópii, Turecku a veľkej časti stredozemia

Niečo o jej chuti

Táto unikátna káva je známa svojou svetlo ovocnou a kvetnatou chuťou. Má zvyčajne trochu vyššiu kyslosť, ľahké až priemerné telo a patrí medzi najunikátnejšie kávy na svete, pretože ponúka komplexnú škálu chutí, a to od vínnej až po ovocnú.

Etiópia vyrába už po stáročia jednu z najobľúbenejších single origin kávových zŕn.

  • Nadmorská výška: 1 500 – 2 200 m. n. m.
  • Jazyk: Amharština
  • Zber:  November – Február
  • Ročná produkcia kávy: 6 600 000 vriec (2013)
  • Priemerná veľkosť farmy: Vo všeobecnosti sú to malé plantáže