16 kreatívnych spôsobov ako využiť starú kávu

16 kreatívnych spôsobov ako využiť starú kávu

Káva patrí medzi obľúbené nápoje konzumované po celom svete. 

Väčšina ľudí vyhadzuje použité kávové zrná ihneď po uvarení. Po prečítaní tohto blogu to nabudúce určite zvážite. 

Kávové zrná majú mnohé praktické využitia v rámci vašej domácnosti alebo záhrady. Môžu vám dokonca dopomôcť ku každodennému skrášleniu. 

Nech sa páči, tu je 16 kreatívnych spôsobov, vďaka ktorým viete využiť použitú kávu!

 

1. Hnojivo pre záhradku

Rastúce rastliny zvyknú absorbovať výživné látky z pôdy, čím ju vlastne ochudobňujú. Preto je potrebné pravidelné hnojenie záhrad, aby sme rastlinám zabezpečili správnu výživu potrebnú na ich prežitie.

Vedeli ste, že kávové zrná obsahujú niekoľko kľúčových minerálov potrebných pre rast rastlín? Sú nimi dusík, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík a chróm.

Okrem toho dokážu absorbovať ťažké kovy, čím pôdu ochraňujú pred jej kontamináciou. 

A čo viac, káva priťahuje červíky, ktoré, ako iste viete, sú veľmi prospešné pre každú záhradku.

Ak chcete použiť starú kávu ako hnojivo, jednoducho ju nasypte do pôdy v okolí rastlín. 

Zhrnutie:

Káva je skvelým hnojivom, pretože obsahuje niekoľko kľúčových živín potrebných pre správny rast rastlín. Môže tiež pomôcť prilákať červy a znížiť koncentráciu ťažkých kovov v pôde.

 

2. Kompostovanie

Ak momentálne nepotrebujete nič hnojiť, môžete si z použitej kávy vyrobiť kompost na neskoršie využitie.

Kompostovanie je prírodný proces premeny organických látok, ako napríklad zvyšky jedla a odpadky z dvora, na tmavý a bohatý materiál nazývaný kompost alebo humus.

Pridaním kompostu na váš dvor alebo záhradu zabezpečíte zadržiavanie väčšieho množstva živín a vody v pôde a tým aj zdravie rastlín. 

Je vedecky dokázané, že kompost vyrobený z kávových zŕn a kuchynského odpadu je bohatší na živiny oproti tomu vyrobenému výlučne z odpadu.

Štúdia porovnávala 4 várky kompostu, ktoré obsahovali 40, 20, 10 a 0% kávových zŕn.

Zistili, že kompost obsahujúci 40% kávy vyprodukoval najmenšie množstvo emisií skleníkových plynov a takisto predstavoval najvyššiu kvalitu.

Medzi ďalšie kompostovateľné zložky patria listy, odrezky trávy, kôra stromov, noviny, bylinky, škrupiny vajec, oschnutý chlieb, ovocie a zelenina. 

Mali by ste sa vyhýbať kompostovaniu zvyškov mäsa a rýb, mliečnych výrobkov, chorých rastlín, tukov a olejov.

Zhrnutie:

Kompostovanie záhrady môže výrazne dopomôcť k zlepšeniu zdravia rastlín. Zrnková káva dokáže zvýšiť hladinu živín nachádzajúcich sa v pôde a tiež znížiť emisie skleníkových plynov z kompostu.

 

3. Odpudzovač hmyzu a škodcov

Niektoré látky nachádzajúce sa v káve ako napríklad kofeín alebo diterpén môžu byť pre hmyz vysoko toxické.

Z tohto dôvodu môžete použiť kávové zrná ako nástroj na odpudenie hmyzu.

Účinne bojujú proti komárom, vínnym muškám, chrobákom a dokonca nás pomáhajú chrániť aj pred ďalšími škodcami.

Ak sa chcete zbaviť nepríjemného hmyzu a škodcov pomocou použitej kávy, stačí, ak ju nasypete do misky a umiestnite ju vo vonkajších priestorov, kde zvyknete sedávať. Rovnako ju môžete jednoducho porozsýpať po tráve. 

Ďalším spôsobom, ako môžete ochrániť svoju záhradu pred škodcami je posypať kávu okolo posadených rastlín. Vytvorí sa tak akási bariéra, cez ktorú sa slimáky neradi plazia.

Zhrnutie:

Keďže zrnková káva obsahuje množstvo zlúčenín, ktoré sú pre hmyz toxické, môžete ju použiť na ich odlákanie. Účinkuje na komáre, vínne mušky, chrobáky a iných škodcov.

 

4. Odstraňovač bĺch z domácich zvierat 

Blchy sú bežným problémom každého domáceho miláčika a ich odstránenie vie byť poriadne nákladné aj časovo náročné. 

Na súčasnom trhu existuje mnoho produktov na odstránenie bĺch, avšak mnohé z nich obsahujú tvrdé chemikálie, ktoré môžu spôsobiť radu nežiaducich, vedľajších účinkov.

Keďže blchy sa s kávou neznášajú dobre, môžete použité kávové zrná využiť ako domácu, prírodnú liečbu.

Po umytí psa alebo mačky šampónom vmasírujte do ich srsti zrnkovú kávu a následne opláchnite vodou. Pokračujte bežným vysušením. 

Niektorí majitelia domácich zvierat, ktorí túto liečbu podstúpili dokonca tvrdia, že sa im srsť ich miláčikov zdá byť hladšia a lesklejšia. Túto informáciu však nemáme vedecky podloženú, takže ju kľudne berte s rezervou.

Každopádne, tento spôsob je pravdepodobne menej efektívny ako nejaký sprej na predpis. Ak teda táto metóda nefunguje, určite neváhajte a kontaktujte veterinára.

V tejto súvislosti sú kávové zrná vhodné len na vonkajšie použitie, pretože ich konzumácia môže byť pre psy toxická. 

Zhrnutie:

Tak ako aj iné druhy hmyzu, ani blchám nerobí káva dobre. Kúpanie vášho domáceho miláčika v použitej káve ich však dokáže eliminovať. 

 

5. Neutralizátor nepríjemných zápachov

Kávové zrná obsahujú dusík, ktorý pomáha eliminovať zapáchajúci plyn vo vzduchu, ktorý je v kombinácii s uhlíkom škodlivý.

Inými slovami, káva dokáže absorbovať a tým aj eliminovať nepríjemné zápachy.

Ako na to? Môžete napríklad vložiť do chladničky alebo mrazničky misku s použitou kávou, ktorá neutralizuje zápach z pokazených alebo aromatických potravín.

Rovnako môžete naplniť kávou staré ponožky alebo pančucháče, zaviazať ich a zavesiť, resp. umiestniť do priestoru ako osviežovač.

Vložte ju do topánok, tašky na cvičenie, do zásuviek v spálni, pod autosedadlo a všade tam, kde by to mohlo potrebovať trochu dezodorácie. 

Odporúčame tiež nechať trochu kávy pri dreze v kuchyni. Po čistení cibule alebo cesnaku si jednoducho umyte ruky kávou, ktorá sa postará o odstránenie zápachu z rúk.

Zhrnutie:

Kávové zrná pomáhajú absorbovať a eliminovať zápachy z chladničky, tašky na cvičenie alebo topánok. Dokážu tiež odstrániť pretrvávajúci zápach po čistení cibule alebo cesnaku z rúk. 

 

6. Prírodný čistiaci prostriedok

Vďaka drsnosti kávových zŕn je nimi možné odstrániť usadeniny na ťažko čistiteľných povrchoch. Vďaka ich antibakteriálnym a antivírusovým vlastnostiam sa tiež môžu použiť na dezinfekciu.

Ak ste striktne proti používaniu chemických čistiacich prípravkov, vyskúšanie použitých kávových zŕn stojí za to.

Dajú sa použiť na čistenie drezu, kuchynského riadu alebo aj grilu.

Dávajte si pozor, aby ste ich nepoužili na nejakom pórovitom povrchu, pretože môžu zanechať hnedé škvrny. 

Zhrnutie:

Zrnková káva sa dá využiť ako abrazívny čistiaci prostriedok. Pomáha dezinfikovať a čistiť usadeniny z drezu, kuchynského riadu, grilu a iných povrchov v domácnosti.

 

7. Čistič hrncov a panvíc

Vďaka hrubej textúre sú kávové zrná ideálnym spôsobom na vyčistenie zaschnutých a pripálených povrchov kuchynského riadu.

Stačí ak naň nasypete kávu, ktorou vydrhnete nečistoty a pripálené zvyšky jedla. Nezabudnite, že po takomto čistení musí byť riad dôkladne opláchnutý vodou.

Zhrnutie:

Kávové zrná sa vďaka ich abrazívnej textúre dajú výborne použiť na odstránenie pripáleného jedla z hrncov a panvíc.

 

8. Telový píling 

Hrubé častice kávy pôsobia ako exfoliačný prostriedok, ktorý pomáha odstraňovať nečistoty a odumreté bunky z pokožky.

Použitie je jednoduché. Stačí ak do kávy pridáte kúsok vody alebo kokosového oleja a píling je hotový. Následne už ho len rukami naneste na tvár a pokožku, jemne vmasírujte a opláchnite vodou. 

V spojení s malým množstvom medu si dokonca viete namixovať účinný píling pier. 

Keďže kofeín v káve je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami, vaša pokožka bude chránená pred slnkom.

Takéto skrášľovacie kozmetické procedúry pomáhajú k lepšiemu krvnému obehu, čo prispieva k zdraviu pokožky.

Vhodným receptom je napríklad tento článok od Michaely L.

Zhrnutie:

Použitá káva sa dá znovu použiť na prípravu pílingu pre celé telo a tvár. Pomáha odstrániť nečistoty z pokožky, odumreté bunky a zvyšuje jej celkové zdravie. 

 

9. Redukcia celulitídy 

Celulitída je stav pokožky hrudkovitého, kráterovitého vzhľadu. Trpí ňou až 80-90% dospelých žien. 

Vzniká ukladaním tuku, ktoré prechádza cez podkožné spojivové tkanivo. Zvyčajne sa vyskytuje v oblasti zadku a stehien. 

Lokálnym aplikovaním kofeínu nachádzajúceho v káve sa tento tuk rozkladá a zvyšuje sa krvný obeh v danej telovej partii. Týmto spôsobom mierne prispieva k redukcii celulitídy.

Jednoducho zmiešajte použité kávové zrná s vodou alebo kokosovým olejom a aplikujte na postihnuté miesta po dobu 10 minút, dva krát týždenne.

Zhrnutie:

Použitá káva pomáha redukovať výskyt celulitídy tak, že rozkladá tukové zásoby a zvyšuje prietok krvi.

 

10. Prírodné farbivo 

Ak ste si už niekedy obliali biele tričko kávou, iste viete, že zanecháva škvrny.

Navlhčením použitej kávy si viete vyrobiť lacné prírodné farbivo, ktoré môžete použiť na farbenie bavlny, umelého hodvábu, celofánu, ľanu alebo papiera.

Týmto spôsobom viete dodať jednotlivým tkanivám a papieru akýsi „retro“ vzhľad, alebo ním zamaskovať existujúce škvrny na oblečení či bielizni.

Dokonca sa dá použiť na maľovanie veľkonočných vajíčok alebo prehĺbenie tmavých tónov vlasov.

Vedeli ste, že komerčné potravinárske farbivá a farby na vlasy obsahujú stovky chemikálií, ktoré môžu spôsobovať rakovinu?

Použitá káva predstavuje zaručene netoxickú alternatívu voči tradičným farbivám.

Pamätajte, že ak farbíte látku alebo priadzu, z ktorej budete šiť alebo pliesť, prípadne kus odevu, umyte ju predtým v studenej vode s jemným pracím prostriedkom. 

Zhrnutie:

Použité kávové zrná sú skvelou prírodnou alternatívou voči tvrdým, chemickým farbivám. Stačí ich navlhčiť a môžete nimi nafarbiť papier, látku, alebo si dokonca stmaviť odtieň vlasov

 

11. Čistič krbu

Čistenie krbu od popola dokáže byť naozaj náročné.

Ak posypete vnútro krbu kávovými zrnami, ututláte tým popol, ktorý sa pri čistení nebude šíriť kade tade, čím zabránite vzniku dymových oblakov.

Káva nielenže uľahčuje odstránenie popola, ale aj zabraňuje šíreniu jeho častíc do ostatných častí miestnosti.

Zhrnutie:

Použitím kávových zŕn v krbe zabránite šíreniu častíc popola po izbe, čím sa čistenie krbu stáva jednoduchším a menej chaotickým.

 

12. Marináda na mäso

V mäse sa nachádzajú svalové tkanivá a bielkoviny, vďaka ktorým má pevnú konzistenciu. 

Ak je mäso naložené v marináde, dochádza k zmene jeho konzistencie na mäso s jemnejšou textúrou.

Medzi tri prírodné „zmäkčovače“ mäsa patria soľ, enzýmy a kyseliny. Keďže káva obsahuje prirodzené kyseliny a enzýmy, predstavuje mimoriadne efektívnu prísadu na nakladanie mäsa.

Kyslá povaha kávy dokonca dodáva mäsu lepšiu chuť.

Stačí, ak sa budete riadiť vašim obľúbeným receptom. Do marinády pridajte použitú kávu a vložte do nej mäso približne na 2 hodiny.

Pri varení sa kávové zrnká zapečú do mäsa a vytvoria tmavú, chrumkavú kôrku.

Alternatívnym spôsobom kávovej marinády je znovu uvariť kávu z použitých zŕn, nechať ju vychladnúť a marinovať v nej mäso po dobu 24 hodín.

Káva ide dobre k steakom (na obrázku). Vhodným je aj napríklad tento recept na grilovanú krkovičku.

Zhrnutie:

Zrnková káva obsahuje prirodzené kyseliny a enzýmy, vďaka ktorým je možné v nej mäso marinovať a dokonca mu dodá skvelú chuť.

 

13. Stimulátor rastu vlasov a zdravia vlasovej pokožky

Šampóny a rôzne stylingové prípravky často zanechávajú na vlasoch pozostatky, vďaka ktorým vyzerajú vlasy fádne a znevážene. 

Kávové zrná pomáhajú odstraňovať nahromadené a odumreté bunky pokožky na hlave. 

A čo viac, viaceré štúdie dokonca zistili, že kofeín obsiahnutý v káve výrazne prispieva k stimulácii rastu vlasov.

Podobné štúdie zistili u ľudí a zvierat, že nanášanie kofeínu na vlasovú pokožku zvyšuje prietok krvi a urýchľuje tak rast vlasov.

Stačí, ak pred použitím šampónu si použitú kávu vmasírujete do vlasovej pokožky aj vlasov na pár minút. Následne vlasy opláchnite vodou a pokračujte ako obvykle.

Praktizujte to jeden až dva krát do týždňa, alebo ako často potrebujete. 

Zhrnutie:

Použité kávové zrná sú vhodné na odstraňovanie odumretých a nahromadených buniek vlasovej pokožky a zároveň pomáhajú urýchliť rast vlasov. 

 

14. Opraví škrabance na drevenom nábytku

Ak máte v domácnosti drevený nábytok, určite ste si už mohli všimnúť, ako ľahko je možné ho ošúchať či poškriabať.

Existuje niekoľko prípravkov, ktoré minimalizujú výskyt škrabancov na drevených povrchoch. Skôr ako sa vyberiete do obchodu zakúpiť si jeden z nich, skúste dať káve jednu šancu.

V prvom rade si pripravte hustú pastu vyrobenú z použitých kávových zŕn a vody.

Následne naneste pastu na škrabanec pomocou bavlneného uteráku a nechajte pôsobiť na 5-10 minút. Po tejto dobe jednoducho pretrite miesto, kde ste pastu naniesli.

Takýmto spôsobom sa škrabanec obrúsi a vďaka káve bude dané miesto zafarbené na hnedú farbu.

Niekoľkonásobným nanášaním pasty na škrabanec a jeho následným zotretím dosiahnete požadovaný farebný odtieň. Medzi jednotlivými aplikáciami však dodržujte pár hodinový časový odstup.

Zhrnutie:

Kávové zrná sa dajú znovu použiť na zbrúsenie škrabancov na drevenom nábytku a rovnako prispôsobiť požadovaný farebný odtieň.

 

15. Substrát na pestovanie húb

Pestovanie húb je náročné, pretože na ich rast sú potrebné špecifické podmienky. 

Huby nerastú samé od seba v bežnej záhrade. Vyžadujú si akýsi substrát, alebo podkladovú vrstvu.

Použité kávové zrná sú skvelým substrátom vhodným na pestovanie a rast húb, keďže obsahujú požadované výživné látky a takisto už boli sterilizované v procese varenia.

Návod na pestovanie húb pomocou použitej kávy:

  1. Zozbierajte približne 2,5 kg použitých kávových zŕn a navlhčite ich vodou pomocou rozprašovača.
  2. Pridajte 500 g hubovej zmesi a dobre premiešajte. Takúto zmes si viete zakúpiť v miestnom obchode so záhradníctvom.
  3. Výslednú zmes nasypte do polovice až dvoch tretín väčšej nádoby alebo vedra.
  4. Tesne nad zmesou vyrežte do nádoby štyri vzduchové otvory v priemere 5 mm. Ak použijete nádobu bez vrchného uzáveru, stačí ak ju prekryjete celofánom a prepichnete doň pár ďalších dier na prúdenie vzduchu
  5. Zmes zavlažujte vodou jeden krát denne, prípadne častejšie, aby bola vždy vlhká.
  6. Približne o dva až štyri týždne zbadáte v zmesi husté biele oblasti s malými, klíčiacimi hubami. Postarajte sa, aby bola nádoba premiestnená na miesto, kde prúdi čerstvý vzduch.
  7. Huby môžete zbierať až keď sa zaguľatia a ich klobúky sa otočia smerom nahor.

 

Túto metódu môžete použiť na pestovanie všetkých druhov húb. Najjednoduchšie to však bude s húževnatcom jedlým a ustricovými hubami.

Zhrnutie:

V kombinácii s dostatočnou vlhkosťou je použitá káva vhodným substrátom na pestovanie a rast húb v domácom prostredí.

 

16. Zmierňuje kruhy pod očami

Koža v okolí našich očí je extrémne jemná a obsahuje len veľmi malé množstvo tuku. Práve preto je to miesto, na ktorom je ako prvé vidieť známky starnutia.

K tvoreniu tmavých kruhov a opuchov pod očami prispieva mnoho vecí. Okrem iného sú to krehké cievy, zlý krvný obeh či nedostatočná kvalita pokožky.

Vďaka vysokému obsahu kofeínu a antioxidantov ako vitamín K sa káva javí ako riešenie v boji proti nepríjemným kruhom pod očami.

Štúdie dokazujú, že výrobky proti starnutiu pokožky a redukujúce výskyt kruhov pod očami obsahujú práve antioxidanty a kofeín.

Kofeín má protizápalové účinky a takisto povzbudzuje krvný obeh v oblasti očí, čím zabraňuje výskytu tmavých kruhov a opuchov pod očami.

Vedeli ste, že antioxidanty nachádzajúce sa v káve pomáhajú v boji s voľnými radikálmi, ktoré prispievajú k starnutiu pleti?

Zmiešaním použitej kávy s vodou alebo kokosovým olejom vytvorte pastu. Tú následne opatrne naneste na pokožku pod očami, nechajte na 10 minút pôsobiť a následne dôkladne opláchnite vodou. Opakujte túto procedúru každý deň alebo tak často, ako uznáte za vhodné.

Zhrnutie:

Aplikáciou antioxidantov a kofeínu obsiahnutého v kávových zrnách dokážete predchádzať starnutiu pokožky a zredukovať výskyt tmavých kruhov a opuchov pod očami. 

  

Na záver

Drvivá väčšina ľudí zvykne použité kávové zrná okamžite vyhodiť do koša. Avšak dnes už viete, že existuje mnoho skvelých spôsobov, akými je možné ich znova využiť.

Kofeín a antioxidanty nachádzajúce sa v káve pomáhajú v boji proti kruhom pod očami a ďalšími príznakmi starnúcej pokožky.

Kávové zrná tiež obsahujú množstvo výživných látok potrebných pre správny rast rastlín a rovnako odpudzujú škodcov.

Okrem toho, ich abrazivita ich robí perfektným nástrojom na čistenie ťažko umývateľných povrchov v domácnosti.

Takže, ak si nabudúce budete pripravovať obľúbenú šálku kávy, zvážte jej následné využitie v niektorej zo spomenutých oblastí.